تعدادی از موارد اندک وجود دارند که گوگل به مراتب بیش از افزایش رتبه سایت ها براساس سیگنال های خاص و یا به روز رسانی متون قرار گرفته در هر سایت، علاقه دارد تا از آن ها به عنوان یکی از عوامل بسیار مهم رتبه بندی سایت ها استفاده نماید. در صورتی که قبلا عنوان ایندکس شدن متن یا همان Passage Indexing را قبلا مشاهده کرده و یا با نام آن از قبل آشنایی داشته باشید،احتمالا پرسش های اندکی در ذهن شما تاکنون مرور شده است.

تاثیر ایندکس شدن متن در سئو سایت

سئوال هایی که در این ارتباط ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد می تواند در موارد زیر گنجانده گردد، آیا ایندکس شدن متن یک روش به روز رسانی مدرن و جدید به شمار می رود آیا روشی جهت ذخیره سازی میزان و یا مقدار ترافیک موجود در سایت شما است؟ آیا ایندکس شدن متن نیز یک الگوریتم جدید از میان الگوریتم هایی است که گوگل به صورت گاه گاهی آن ها را ابداع کرده و پس از معرفی اقدام به استفاده از آن ها برای رتبه بندی سایت ها خواهد نمود؟ و بسیاری دیگر از این نوع از پرسش ها ...

خوب اکنون قصد داریم تا برای شما ایندکس شدن متن را توضیح داده و هر یک از ویژگی های مهم آن را برای شما روشن سازیم، پس نگران این سئوالات نباشید، آرام بشینید و پس از یک نفس عمیق با آرامش ادامه این متن را مطالعه نمایید.

ایندکس شدن متن تحولی بزرگ در سطح به روز رسانی های گوگل به شمار نمی رود !!!!

در همین ابتدا یه خبر خوب به شما بدهم و آن این که ایندکس شدن متن را نمی توان یک تحول بزرگ و ریشه ای در به روز رسانی های دائمی گوگل دانست. ایندکس شدن متن تنها یک موتور یا به قول اصطلاح علمی آن تنها و تنها یک توییک (Tweak) کوچک است که طراحی شده تا بتوان از طریق آن به موتورهای جستجوگر گوگل کمک کرد تا متن ها را به صورتی هر چه بهتر درک کرده و بتوان از تحقیقات و بررسی ها نتایجی به مراتب بهتر و متناسب تر به دست آورد.

ایندکس شدن متن و تهیه محتوی جدید برای سایت؟؟؟؟؟

لازم نیست که از شنیدن نام یک تغییر دیگر در موتورهای رده بندی کننده سایت ها در سطح گوگل، هیجان زده شده و با شتاب تمام فورا تلاش نمایید تا متون مندرج در سایت های خود را به روز رسانی نمایید، اصلا لازم نیست تا مقدار هزینه زیادی را صرف تهیه و تولید متون و محتوی جدیدی برای سایت های طراحی شده خودتان نمایید.

البته این بدان معنی نیست که ایندکس شدن متن موضوعی بی اهمیت بوده و باید کلا آن را به کناری بگذارید. همیشه در سئو پیچیده گی هایی مطرح بوده و هست. من باید در این جا این مسائل را برای شما تشریح نمایم، البته در کنار تشریح این مسائل تعدادی توصیه نیز برای شما خواهم داشت که از طریق آن ها می توانید به صورتی هر چه بهتر ایندکس شدن متن را متوجه شوید.

ایندکس شدن متن چیست؟

موتور و یا همان تکنیک ایندکس شدن متن (Passage Indexing) در واقع یک موتور یا تکنیک خودکار به شمار می رود که قادر است تا بخش های از کل متن را جدا کرده و از تعدادی از بخش های خاص، برای نمره دهی به منظور استفاده از آن ها در رده بندی های گوگل استفاده نماید.حتی اگر، مواردی که در متن قرار داده شده باشند، با موضوع متن تفاوت بسیار زیادی نیز داشته باشند.

اجازه دهید برای توضیح دادن این مطلب ابتدا یه مثال برای شما بی آوریم تا قضیه را به صورتی هر چه بهتر و بیشتر برای شما شفاف سازی نماییم. فرض کنید که شما قرار است یک مقاله بسیار بلند در رابطه با موضوع بازاریابی شبکه ای یا همان زیر مجموعه ای بنویسید! قصد شما از عباراتی که در این مقاله به کار می گیرید پوشش دادن حوزه معنایی موضوع مقاله بوده و هم این طور، قصد دارید تا کل موضوع و عبارت های مرتبط با آن را کاملا توضیح دهید.

ایندکس شدن متن چگونه می تواند موجب رتبه بندی بهتر یک مقاله گردد؟

به احتمال بسیار زیاد مقاله شما شامل عناوینی خواهد بود که عبارت هایی همچون بازاریابی چیست، زیر مجموعه چیست، و بازاریابی موفق به چه روشی می گویند پرداخته تا از طریق مشخص سازی این تعاریف، بتوانید تعریفی جامع و کامل برای بازاریابی زیر مجموعه ای بیاورید. معمولا چنین مقاله ای لازم است تا به پرسش هایی همچون ابزارهای مورد استفاده در بازاریابی شبکه ای چیست؟ معروف ترین و موفق ترین مجموعه بازاریابی مجموعه ای متعلق به چه گروهی است؟ و اصلا چگونه باید بازاریابی زیر مجموعه ای را آغاز نمود؟ به خوبی و با شفافیت تمام پاسخ دهید.

بدون ایندکس شدن قادر است تا رتبه بالایی را در گوگل به دست آورد؟

این می تواند یک مقاله بسیار عالی در رابطه با بازاریابی شبکه ای در بیاید، ولی همین مقاله نمی تواند رتبه بالایی در رده بندی گوگل از نظر رتبه و جایگاه موضوع یعنی بازاریابی شبکه ای پیدا نماید، می پرسید چرا؟ برای پاسخ به این سئوال باید گفت، علت این امر را باید در این نکته دانست که در این مقاله و در هر بخش به یک موضوع جدا پرداخته شده است و سرتاسر متن به موضوع یعنی بازاریابی شبکه ای هیچ ارتباطی ندارد.

ایندکس شدن متن گوگل چگونه در تعیین رتبه مقاله بازاریابی شبکه ای موثر می باشد؟

از طریق این موتور جدید در رتبه بندی گوگل می تواند به این مزیت دست پیدا نماید که تمامی بخش های مختلف یک مقاله را به صورت بند به بند به طوری جداگانه رتبه بندی کرده و به هر یک نمره ای خاص دهد، و به این ترتیب مقاله می تواند رنک یا رتبه بسیار خوبی را به دلیل نوشتار موجود در محتویات خود به دست بیاورد. برای مثال، در یک مقاله شما ابزارهای بازاریابی شبکه ای یا مجموعه ای را مورد تحلیل قرار داده اید، گوگل با استفاده از موتور ایندکس شدن متن می تواند هر بخش را جدا کرده و به کمک این بخش بندی، رتبه ای بسیار خوب به کل مقاله بدهد.

همان گونه که خودتان شاهد هستید، موضوع مهمی صورت نگرفته و اتفاق بزرگی رخ نداده است، این تنها یک تغییر کوچک است که با نامی متفاوت خود را در میان مباحث مختلف موضوعی بسیار با اهمیت به نام سئو سایت به ما معرفی کرده است. در ادامه قصد داریم تا به کمک ارائه چند مثال ساده موضوع را برای شما بیش از پیش باز نماییم.

متخصص معروف و بسیار با تجربه شرکت گوگل مارتین اسپلیت در جایی در رابطه با ایندکس شدن متن (Passage Indexing) گفته است که بهتر است به جای ایندکس شدن متن (Passage Indexing) نام آن را شاخص سازی بند (پاراگراف) بگذاریم. زیرا از هر نظر، این موتور کمک می نماید تا موتور های امتیاز دهی گوگل تلاش دارند تا به صورتی جداگانه به هر پاراگراف نمره دهند، پس استفاده از واژه پاراگراف به جای index می تواند بسیار کارآمد و موثر باشد.

تفاوت میان ایندکس شدن متن (Passage Indexing) با پاسخ های برجسته (Featured Snippets)

هایت لایت سازی قسمتی از متن در نتایج جستجو (Featured Snippets) در واقع قرار است تا به فرد کاربر یک پاسخ سریع را در سریع ترین زمان ممکن ارائه نماید. در واقع با استفاده از این ویژگی فیچرد اسنیپتز دیگر کاربر ناچار نخواهد بود تا تعداد کلیک های بسیار زیادی را بر روی سایت های مختلف انجام داده تا بتواند از این طریق به پاسخ واقعی سئوال خود برسد.

به عنوان مثال در صورتی که شما بخواهید این واژه را سرچ نمایید که "در حال حاضر، ساعت در پاریس چند است؟" گوگل خودش به صورت خودکار در بالاترین قسمت موتور جستجو ساعت را برای شما نمایش می دهد و اصلا نیازی نیست که شما به دنبال و منتظر نتایج، صبر کنید تا لود گردند.

یک مثال از عملکرد ایندکس شدن متن در گوگل

ایندکس شدن متن در واقع خود یک سیستم کاملا متفاوت از موتور های رتبه بندی گوگل به شمار می رود که می تواند به صورتی کاملا مستقل اندازه و میزان محتوی یک صفحه را برای ما مشخص نمایید، حتما می پرسید که چگونه؟ اجازه دهید تا به این صورت به شما پاسخ دهیم که در صورتی که قسمتی از یک متن یا قسمتی از محتوی صفحه ای که شما آن را تهیه نموده اید، خود در واقع پاسخ به پرسشی باشد که قبلا در گوگل سرچ شده است، و یا این که متن شما با متنی که قبلا در گوگل نوشته شده است یکسان باشد (حتی شده مقدار اندکی از آن یکسان باشد) در این صورت، در صفحه نتایجی که شما برای دستیابی به متن خود سرچ می نمایید، قطعا خواهید توانست متن های مشابه با متن خود را تحت عنوان SERP مشاهده نمایید.

ایندکس شدن متن (Passage Indexing) به چه صورتی عمل می نماید؟

در واقع ویژگی اصلی موتور ایندکس شدن متن نیز دقیقا همانند تمامی برنامه های مرتبط با گوگل این مطلب می باشد که نمی توان به درستی درک کرد که موتورهای جستجو گر در سطح گوگل به چه صورتی عمل می نمایند، کار آن ها چیست؟ و این که اصلا به طور کلی، چه چیزی در آن ها به کار گرفته شده است؟ ممکن است این مسائل برای شما تا حدود زیادی با اهمیت جلوه نمایند، ولی، باید عنوان نماییم که دقیقا به همین دلیل است که برنامه های تحت گوگل جالب بوده و بسیاری علاقه مند می باشد که در مورد آن ها به تحقیق و مطالعه به پردازند.

بر همین اساس، ما نیز از ان جایی که ارتباطی مستقیم با شرکت گوگل نداشته و در این شرکت کار نمی کنیم، به همین دلیل از این که این برنامه ها دقیقا چه هستند، به چه صورتی کار می کنند و این که نکات مثبت و منفی آن ها دقیقا چیست چیزی ندانسته و فقط در این جا قصد داریم از داشته ها و اطلاعات خود در این رابطه پرده برداشته و آن ها را برای شما بازگو نماییم.

آیا تنها پس از ایندکس شدن، گوگل فقط با محتوی پاراگراف ها کار خواهد داشت؟

برای پاسخ به این پرسش لازم است این نکته را گوش زد نماییم که خیر، گوگل همچنان در این تلاش می باشد که شاخص های کل متن را در نظر گرفته و به آن ها رتبه ببخشد، با این حال، به کمک انتشار این موتور است که گوگل می تواند در کنار استفاده از ایندکس های کل متن، به محتوی نیز پرداخته و معنی متن را مورد بررسی قرار دهد، این درحالی است که همچنان در حال بررسی و رتبه بندی کل متن نیز می باشد. هر متنی در این خصوص، می تواند در این قالب و موتور جدید جای گرفته و براساس همین دستورالعمل جدید، بند بند و هر بخش مجزایی از این متن می تواند در رتبه های مختلف قرار گیرد.

تاثیر برنامه ایندکس شدن متن بر روی رتبه بندی سایت ها

البته گوگل خود اعتراف کرده است که به کار گیری این موتور جدید در شیوه رتبه بندی سایت ها تنها و تنها 7 درصد بر روی میزان رتبه های گوگل تاثیر گذاشته است. پس باید گفت که به همین دلیل نباید انتظار تغییرات بسیار زیادی را در جداول رده بندی گوگل داشته باشید. در صورتی که سایت مورد نظر شما در حال حاضر از رتبه بالا و بسیار مناسبی در سطح گوگل برخوردار می باشد، نیازی به اعمال تغییرات زیاد در سایت شما نیست، و برنامه موتور شاخص ساز متن نمی تواند تاثیر زیادی بر روی رده سایت شما بر روی جدول رده بندی سایت های گوگل داشته باشد.

تاثیر ایندکس شدن متن بر روی بهبود ترافیک

ولی با تمامی این احوال، سایت هایی که دارای قدمتی طولانی تر بوده و از محتوای به صورتی کاملا حرفه ای نگارش شده برخوردار باشند، هر چند که به خوبی نیز بهینه سازی نشده باشند، ولی می توانند در اثر استفاده از این موتور رتبه بندی جدید، مقدار اندکی رشد را در جداول رده بندی تجربه نمایند. البته نباید فراموش کرد که ارتقای رتبه در جدول رده بندی با بهبود ترافیک نیز همراه خواهد شد.

به نظر می رسد که ایندکس شدن متن و موتور های رده بندی ای که با استفاده از آن عمل می نمایند در رتبه بعدی مورد استفاده قرار گرفتن پس از برنامه AI program می باشد، از جمله معروف ترین این دست از برنامه ها می توان به رنگ برین (Rank Brain) اشاره داشت. از این دست از برنامه برای درک بهتر متن و بررسی جزییات هر متن استفاده می شود، و هر روز نیز از این دست از برنامه ها به صورتی گسترده تر در موتور های رتبه بندی گوگل بهره گرفته می شود و در حال حاضر، موتور های رتبه بندی گوگل در حال کنار گذاردن امکاناتی همچون عوامل فرمولی و یا تعداد و میزان کلمات کلیدی خواهند بود.

ایندکس شدن متن بر روی شاخص های متون در گوگل تاثیری ندارد

البته در این میان در نظر گرفتن یک نکته مهم می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد، آن این که، موتور رتبه بندی ایندکس شدن متن بر روی ایندکس های متون در گوگل هیچ تاثیری به هیچ عنوان نخواهد داشت، در عین حال، خود همین موتور ایندکس ساز گوگل قادر است تا بر روی رتبه های بخش های خاصی از یک متن به میزان بسیار زیادی تاثیر بگذارد.

تفاوت میان ایندکس شدن متن (Passage Indexing) و رنک برین (Rank Brain)

ابتدا لازم است رنک برین را توضیح دهیم، برنامه رنک برین (Rank Brain) در واقع یک الگوریتمی می باشد که برای ماشین مخصوص یادگیری مورد بهره برداری قرار می گیرند. این الگوریتم به گوگل کمک می نماید تا نتایج به مراتب بهتری از فرآیند سرچ گوگل به دست آورد. استفاده از این برنامه موجب می گردد تا مخاطبان بتوانند به صورتی بسیار مناسب به نتایج تحقیقاتی ای بهتر بدست آورد. ایندکس شدن متن خود به خودی خود یک الگوریتم محسوب نمی گردد، در واقع شاخص سازی متن نوعی سیستم خودکار محسوب می گردد که محتوی متون را درجه بندی خواهد کرد.

تاثیر رتبه بندی ایندکس سازی متن بر روی سئو(seo)

در صورتی که بخواهید بر روی سئو سایت کار کنید، در این صورت تا چه میزانی لازم است نگران تاثیرات ایندکس سازی متن بر روی میزان و نتایج حاصل از سئوی خود باشید؟ برای پاسخ به این پرسش به این صورت توضیح می دهیم که در هنگامی که شما در حال کار کردن با اکثر وب سایت ها می باشید، می توانید نگرانی اندکی بر روی میزان تاثیرگذاری ایندکس شدن متون بر روی سئوی سایت ها باشید، سایت هایی که نسبت به کوچک ترین تغییراتی عکس العمل نشان می دهند، می توانند تحت تاثیر به کار افتادن ایندکس شدن متون می تواند منجر به ایجاد تغییراتی بر روی میزان ترافیک سایت گردد.

البته در برخی از موارد، تعدادی تغییرات جزیی و یا استثنا نیز در میان موارد تحت تاثیر ایندکس سازی متن وجود دارد. در این قسمت قرار است به این ویژگی ها توجه خاصی نیز داشت.

افزایش رتبه بکمک ایندکس شدن متن

در میان متونی که می توانند در جداول رده بندی گوگل به کمک ایندکس شدن متن متون صاحب جایگاه گردند، می توان به متونی اشاره داشت که دارای قدمت بوده و در سایت های پر مخاطب قرار داشته باشند. البته نکاتی همچون استفاده از کلمات کلیدی به میزان زیاد، و مواردی مانند آن نیز دارای تاثیر بسیار زیادی در این رابطه می باشند.

البته در این میان، سایت هایی که دارای میزان محتوی اندکی می باشند، می توانند به میزان کمتری از این موتور رتبه بندی جدید گوگل بهره گرفته و نمی توانند به اندازه سایت هایی که دارای متون پر محتوایی هستند صاحب رتبه در سطح گوگل گردند.

ایندکس شدن  سایت های سئو شده به صورت تک صفحه ای

استفاده از ایندکس شدن متن متون در سایت هایی که براساس استراتژی سئوی تک صفحه ای ساخته می شوند، دارای تاثیری به مراتب بیشتر نیز خواهد بود. البته در صورتی که این سایت ها دارای تیتر های به صورت حرفه ای طراحی شده باشند یا این که به خوبی بهینه سازی شده باشند. صفحاتی که دارای بهینه سازی ای در اندازه هایی کمتر نیز باشند و در عین حال از میزان محتوی بهتری نیز برخوردار باشند، این شانس را خواهند داشت که رتبه های به مراتب بالاتری در رده بندی های گوگل به دست بیاورند.

در صورتی که شما نمی خواهید تا صفحاتی با متون طولانی و پر از کلمه طراحی نمایید، در این صورت، بهره گیری از این موتور رده بندی جدید را فراموش نمایید. گوگل در کل در صدد مهیا ساختن شرایط به این صورت است که حتی سایت هایی فاقد محتوی اصولی و دقیق نیز بتوانند شانس دست یابی به موقعیت های بهتر در گوگل را پیدا نمایند.

با تمامی این موارد، سایت هایی که دارای میزان محتوایی با تعداد کلمات کمتر می باشند، همچون سایت های تجارت الکترونیکی یا همان فروشگاه های اینترنتی نمی توانند به کمک این موتور رده بندی جدید به جایگاه های بالاتری در سطح جداول رده بندی گوگل دست یابند.

بر روی چه نوع سایت هایی Passage Indexing موثر باشد؟

بطور پایه های و اصولی این برنامه می تواند بر روی رتبه سایت هایی که دارای محتوی های دارای متن زیاد موثر باشد. البته سایت هایی نیز که دارای قدمت و مدت زمان بالاتری هستند نیز می توانند بدون نیاز به بهینه سازی رتبه های خوبی در این میان به دست اورند. ناشران سایت هایی که از استراتژی های خود و حرفه ای برای طراحی سایت خود و سئوی آن استفاده نموده اند نیز از امتیاز بسیار بالایی برخوردار خواهند شد. سایت های فروشگاهی نیز که دارای محتوی اندکی هستند از مزیت بسیار بالایی در این میان بهره خواهند گرفت. در کل سایت های دارای محتوی بیشتر و بهره مند از قدمت بیشتر و یا استراتزی ساخت بهتر می توانند به میزان بیشتری از این موتور رتبه بندی بهره برداری نمایند.

استفاده از ایندکس شدن متن (Passage Indexing) چه مزایایی را با خود به همراه خواهد آورد؟

اکنون که تا حدود زیادی به ماهیت ایندکس شدن متن پی برده ایم، و شیوه عملکرد آن را بهتر شناخته ایم، و عوامل موثر بر روی آن را نیز شناسایی کرده ایم، اجازه دهید تا در رابطه با دلایل توجه به آن سخنانی چند را به میان آورده و همچنین این مسئله را مطرح سازیم که آیا اصلا این ویژگی هایی که این موتور رتبه بندی جدید با خود به همراه آورده است، آیا مزیت به شمار می روند یا بیشتر نکاتی منفی محسوب می گردند؟

مزایای ایندکس شدن متن در سئو سایت

- سایت های دارای میزان محتوی بیشتر می توانند از پیشرفت بیشتری برخوردار گردد: این امتیاز بیشتر به نفع سایت های دارای محتوی بلند مدت تر گردد. این نوع از سایت ها می توانند رتبه ای بالاتر به دست آورند.

- سایت هایی می توانند امتیازی بالاتر از این ویژگی به دست بیاورند که بیشتر به مخاطب توجه دارند تا به نکات و ریزه کاری های گوگل: این نیز یکی دیگر از نشانه هایی خواهد بود که طی آن میتوان به این نکته به خوبی پی برد که گوگل بیشتر به مخاطب توجه دارد تا به قوانین و ریزه کاری های منحصر به فرد خود.

- استفاده از کلمات کلیدی و میزان و تکرار آن ها به مراتب تاثیرگذار تر از قبل خواهد شد: این نیز می تواند به این نکته وابسته باشد که هر چقدر متن با استراتژی بهتر و به صورتی حرفه ای تر نوشته شود، تاثیر به مراتب بیشتری در رتبه گوگل آن سایت خواهد داشت.

-می تواند میزان اهمیت استراتزی تک صفحه ای و عوامل آن را تا حدودی بسیار زیاد کاهش دهد: به قول طراح معروف گوگل مارتین اسپلیت که این برنامه ایندکس شدن متن بیشتر به درد صفحاتی می خورد که دارای محتوی بسیار غنی و به صورت حرفه ای نوشته شده ای باشند، و هیچ ارتباطی به نوع بهینه سازی آن نخواهد داشت.