طراحی سایت به مراتب آسان تر و ساده تر از  10 سال پیش شده است برای این که بتوانیم به درک بهتری از بهینه سازی وب سایت آشنا شویم، اندکی حوصله به خرج داده و تعدادی از حقایق تکان دهنده در رابطه با طراحی سایت را بشناسید. این حقایق موجب می گردند تا دیدگاهی در رابطه با تغییرات جزیی به دست آورید که می تواند به شما کمک نماید تا وب سایت خود را قدرتمند تر از آن چیزی که هست تبدیل نمایید.

1. متوسط دامنه توجه به سایت از 12 به 8 ثانیه کاهش یافته است

میزان طلایی آن عدد 9 ثانیه می باشد که به مراتب دامنه توجه ای بیشتر از آن چیزی است که کلیه کاربران اینترنتی دارا می باشند. لازم است تا محتوایی در کوتاه ترین زمان ممکن برای مخاطبان خود تهیه نمایید. در غیر این صورت، خطر میزان خروج مخاطب از سایت شما به میزان بسیار زیادی افزایش یافته و مخاطبان شما به طور روزمره بیش از پیش به منظور یافتن آن چیزی که به دنبال یافتن آن هستند، سایت شما را ترک خواهند کرد.

2. بیش از دو سوم مخاطبان با استفاده از دستگاه های تلفن های هوشمند وارد سایت شما می شوند

پیشرفت های بسیار سریع و زیادی که در زمینه تلفن های هوشمند در طی این سال های اخیر به وجود آمده است، به شما گوشزد می نماید که لازم است مطمئن گردید که سایت شما قابلیت همگامی با دستگاه های گوشی های مخاطبان شما را دارا می باشد. به همین خاطر، اصلا دور از منطق نمی باشد که به شما بگوییم سایت خود را برای هماهنگ شدن با دستگاه های موبایل بهینه سازی نمایید.

3. ارائه مطالب به صورت تیتر بهتر از نشان دادن مطالب در قالب پاراگراف های طولانی است

متخصصان ساخت سایت به خوبی از این نکته آگاه می باشند که مطالب زیاد در قالب یک متن، می تواند برای SEO شدن بسیار مناسب باشد، ولی در عین حال وجود مطالب زیاد می تواند باعث شود تا آمار خواننده های مطلب نیز به همین میزان کاهش یابد. وجود مطالب طولانی می تواند باعث فراری دادن مخاطب گردد، به جای ارائه مطالب طولانی سعی کنید تا مطالب را به صورت تیتر و لیست شده ارائه نمایید.

4. دموگرافی تاثیر بسیار زیادی بر روی رفتار کاربر خواهد داشت

در صورتی که کل فضای سایت را به صورتی یک دست طراحی نمایید، می تواند موجب عدم بهینه سازی در قسمت کاربران گردد. شما ضرورت خواهد داشت تا از دموگرافی بازدیدکننده گان در ایجاد و طراحی سایت خود بهره بگیرید.

5. 7 نفر از هر 10 نفر شرکت های مد نظر خود را از طریق بلاگ ها پیدا می کنند.

بلاگ یکی از بهترین ابزارهای است که باعث جلب مخاطب می گردد، زمانی که شما مشغول ساخت سایت خود می باشید هیچ بهانه ای نمی تواند وجود داشته باشد که بلاگ در آن قرار نداده باشید. در صورتی که حتی هر هفته یک مقدار محتوی اندک نیز به سایت خود اضافه نمایید، در طی زمان، مشکل انباشت اطلاعات در فضای وب سایت را پیش رو خواهید داشت. به همین خاطر، بازدیدکننده گان جدید برای درک فضای وب سایت شما دچار مشکل خواهند شد.

6. بیش از 50 درصد از مراجعه کننده گان دعوت شده به یک وب سایت در همان ابتدا به سراغ منو خواهند رفت

آمارهای ثبتی نشان می دهند که منو های ناوبری قطعا می توانند کمک بسیار زیادی را به بازدیدکننده گان جدید از یک وب سایت ارائه نمایند. یک منوی ناوبری به خوبی طراحی نشده قادر می باشد تا به راحتی بازدیدکننده جدید را خسته کرده و موجب ترک وب سایت در سریع ترین زمان ممکن از سوی وی گردد.

7. در هر روز، تعداد 2.5 میلیارد از گوگل بازدید می کنند.

سئو همیشه یک موضوعی جدی برای خلق محتوی محسوب می گردد. همه تقریبا از تایپ کردن واژه گان برای انجام جستجو های خود در سطح گوگل بهره می گیرند. با این میزان سرچ روزانه در سطح گوگل، میزان ترافیک در فضای گوگل بسیار زیاد خواهد بود. به همین خاطر، در اکثر مواقع شما نیز ضرورت خواهید داشت که محتوی خود را فدای سئو شدن سایت خود ننمایید.

8. 73 درصد از بازدیدکننده گان به ویدیو ها علاقه نشان می دهند

امروزه یوتیوب باعث شده است تا علاقه بسیار زیادی به بازدید از ویدیو های داخلی سایت ها به وجود بیاید. وضعیت به صورتی درآمده است که اکثر بازدیدکننده گان به جای جستجوی متون کتبی، به دنبال دریافت متون تصویری می باشند. به همین خاطر، بهتر است تا از ویدیو ها برای متقاعد سازی مشتریان خود برای دریافت نمره مثبت استفاده نمایید.

9. برای خلق ایده شما تنها و تنها به 0.5 ثانیه زمان احتیاج خواهید داشت

زمانی که وب سایتی بارگزاری می شود، تنها در طی نیم ثانیه مخاطب و یا بازدید کننده تصمیم خواهد گرفت تا در وب سایت شما باقی مانده و یا آن را ترک نماید.به همین خاطر، ضرورت دارد تا نمای سایت خود را به صورتی طراحی نمایید که باعث جلب رضایت و علاقه مندی بازدید کننده گان گردد.

10. وجود بخش روابط عمومی شرکت برای بیش از 44 درصد از بازدیدکننده گان آن وب سایت حائز اهمیت خواهد بود.

شما قطعا ضرورت دارد تا بخشی به عنوان روابط عمومی را در یک وب سایت هنگام طراحی شدن سایت قرار دهید. تا به میزان 44 درصد از بازدیدکننده گان از یک وب سایت تمایلی به استفاده از وب سایتی نخواهند داشت که بخش روابط عمومی را دارا نباشد. عدم وجود بخش روابط عمومی، می تواند باعث ایجاد حس عدم اطمینان در مخاطب گردد.

11. میزان 48 درصد از بازدیدکننده گان از فضای وب سایت به میزان خلاقیت طراح سایت نمره می دهند

در هر صنعتی اگر به 10 وب سایت برتر آن توجه نمایید همیشه این تلاش وجود دارد تا از یک فلسفه طراحی خاص تبعیت شود. در صورتی که حتی شما یک کارآفرین تازه کار نیز باشید، باز هم تمایل خواهید داشت تا از شما در بازار و حوزه فعالیت شما شناختی به وجود بیاید (این شناخت از طریق نوع طراحی سایت می تواند در سریع ترین زمان ممکن به وجود آید).

12. برای بیش از 72 درصد از بازدیدکننده گان مطالعه نظرات مشتریان در رابطه با موضوعات مختلف دارای اهمیت می باشد.

شما همیشه لازم است به نظریات کاربران خود اهمیت دهید، به این ترتیب می توانید از آن ها نمره دریافت نمایید. در ضمن لازم است در هر بخش لینکی قرار دهید تا از طریق همان لینک بازدید کننده قادر به ورود به بخش نظرات باشد.

13. بیش از 47 درصد از مخاطبان تمایل دارند تا سایت در طی مدت حداکثر 2 ثانیه لود شود.

به میزان سرعت لود شدن یا همان بارگذاری سایت خود به شدت توجه داشته باشید. در غیر این صورت، قطعا مخاطبان شما دچار سرخوردگی و خستگی از ورود به سایت شما خواهند شد. بیشتر از موضوع رقابت در زمینه محتوی در میان رقبای کاری، سرعت لود شدن سایت می تواند اهمیت بسیار زیادی در میزان موفقیت سایت شما داشته باشد.

14. بیش از 80 درصد از مراجعه کننده گان به سایت های خرده فروشی از طریق گوشی های تلفن همراه مراجعه خواهند نمود

برای فروشندگان لوازم خرده فروشی ها، داشتن سایتی که بتواند به خوبی بر روی گوشی های تلفن های همراه لود گردد از میزان اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. شما می تواند با نوع طراحی سایت و تولید محتوی خود باعث شوید تا مخاطب ها بتوانند به تماس گرفتن و یا پیام فرستادن به شما تشویق گردند.

15. میزان 86 درصد از بازدیدکننده گان یک سایت تمایل دارند تا در صفحه اصلی مرورگر خود موضوعاتی را که جستجو می نمایند مشاهده کنند.

برای بهینه سازی در بخش فروش، و یا ارائه خدمات، وارد شدن به صفحه اول گوگل در هنگام جستجو می تواند موجب افزایش شانس موفقیت شرکت گردیده و به همین خاطر، قرار گرفتن در صفحه اول و یا همان صحفه اصلی یک اولویت به شمار می رود.

16. محتوی رنگی وب سایت می تواند باعث ایجاد شناخت در بیش از 80 درصد از بازدید کننده گان گردد.

انتخاب یک رنگ خاص و تبعیت و استفاده از آن رنگ در کلیه بخش های مختلف یک سایت، می تواند باعث شود تا مشتری با ملاحظه آن رنگ نیز به یاد فروشگاه شما بی افتد. در حقیقت تم رنگی می تواند گام اول در ایجاد شناخت شما در ذهن مشتری شده و می تواند به خوبی شانس موفقیت شما در بازار رقابتی را افزایش دهد.

17. موضوعات قرار گرفته در بالای فولد (FOLD) اهمیت بالایی نخواهند داشت.

یکی از حقایق تکان دهنده در طراحی سایت این است که موضوع اسکرول کردن موس در فضای یک وب سایت موضوعی بسیار حیاتی محسوب می گردد. این بدان معنی است که قرار نیست شما مهم ترین موضوعات را در فضای بالایی فولد (FOLD) قرار دهید. یعنی می توند محتوی مورد نظر خود را در دورن و یا قسمت های مختلف متن نیز جای سازی نمایید.

18. شناسایی اهداف از طریق دموگرافی می تواند باعث افزایش علاقه مندی گردد

زمانی که شما محصولی را براساس موارد دموگرافیکی در وب سایت خود معرفی می نمایید، مطمئن شوید که حتما نام آن محصول را به همان صورتی که در دموگرافی عنوان شده است به کار بگیرید، مخاطبان علاقه بسیار زیادی به نامیدن محصول به همان صورتی که خودشان آن را عنوان می نمایند خواهند داشت.

19. گذاردن پاپ آپ های خروجی می تواند تاثیرگذار باشد

ممکن است شما تصور داشته باشید که پاپ آپ های خروجی می تواند موجب به وجود آمدن حس نامیدی در مخاطبان شود، ولی باید عنوان نماییم که اتفاقا موجب افزایش علاقه مندی آن ها خواهد شد. این یک روش بسیار جذاب در دریافت ایمیل های نظرسنجی از سوی مشتریان خواهد بود.

20. فرم ها می توانند خسته کننده باشند.

شاید تصور نمایید که این نکته را نمی توان در میان نکات تکان دهنده اعلام شده در تیتر این مقاله جای داد. در کل، پیدا کردن فرم ها کاری جالب به هیچ عنوان به شمار نمی رود. در صورتی که به جای این شما از مشتریان بخواهید تا نظر خود را به صورتی مستقل و بدون چهارچوب عنوان نمایند، بیشتر باعث ایجاد انگیزه در آن ها شده و به آن احساس آسایش به مراتب بیشتری خواهد داد.

21. در هر روز تعداد 2.7 میلیون بلاگ در سطح وب منتشر می گردد

با این میزان و تعداد بلاگ، این نکته اهمیت خواهد داشت که شما لازم می باشد با استفاده از روش های خاص، موجب شوید که بلاگ شما در میان این همه بلاگ دیگر از یک یا چند نظر خاص منحصر به فرد باشد. برای مثلا، یک دیدگاه و یا زاویه دید جدید در بلاگ خود به وجود آورید.

22. تعامل دیجیتال باعث 56 درصد تاثیرگذاری بر روی خرج کرد های معمول در محیط های آفلاین خواهد شد

حتی اگر آمار و میزان فروش شما به میزانی که تصور می کردید افزایش نیابد، ولی باید گفت باز هم میتواند تاثیری مثبت بر روی میزان فروش آفلاین شما نیز داشته باشد. در صورتی که از طرح های دوستدار – مشتری (User – friendly) بهره بگیرید، می تواند موجب این میزان افزایش و موفقیت در بخش فروش حتی آفلاین خود گردید.

23. استفاده از گزینه Ad Blocking باعث ایجاد بیش از 22 میلیارد دلار هزینه های کسب و کار در سال 2015 شده است.

برای تبلیغ کننده گان، وجود گزینه Ad Blocking باعث شده است تا مشکلی بسیار بزرگ به وجود آید. به عنوان یک طراح وب سایت، شما باید از کاربران خود بخواهید تا گزینه Ad Blocking را غیر فعال ساخته تا تبلیغ کننده گان سایت شما از این وضعیت آسیبی نبینند.

24. هنگامی که توصیه های شخصی مخاطبان به کار گرفته شد موجب به وجود آمدن 5.5 برابر ارتقای سطح در میزان نرخ تبدیل (Conversion rate) گردید.

به چند طریق می توان شخصی سازی را به یک وب سایت و یا طراحی یک وب سایت مرتبط ساخت. از طریق بخش پیشنهادات، می توان به خوبی نظریات هر مشتری در ارتباط با محصولات مختلف را جویا شد.

25. در دوره های زمانی مختلف تا به کنون میزان 14 درصد افزایش در متوسط سرعت برقراری ارتباط (Connection) را شاهد بوده اید.

این مطلب به دان معنی خواهد بود که میزان صفحه های اضافی ای را که باعث کاهش میزان عرض باند خواهند شد را به دور اندازیم. در صورتی که البته میزانی خلاقیت را نیز به خرج دهیم، همین امر را می توان به عنوان ابزاری در جهت افزایش سرعت بارگذاری و همچنین میزان عناصر موجود در هر صفحه را ایجاد کرد.

26. محتوی که توسط افراد خاص و محدود تهیه شود می تواند شانس بررسی شدن را به میزان بسیار زیادی کاهش دهد.

باید همیشه راه هایی را در نظر داشته باشید که بتوانید از طریق آن ها بازدید کننده گان را مجاب به ارائه نظریات خودشان در صفحه هایی همچون کامت ها، پست ها و یا حتی نظریات کاربران میهمان نمایید. این پست ها و نظریات می تواند موجب افزایش سطح ارزش بلاگ های شما خواهد شد.

27. بیش از نیمی از کاربران تلفن های هوشمند به طور متوسط 150 بار در طی روز گوشی های خود را چک می کنند.

این یکی از جالب ترین حقایق تکان دهنده مقاله ما می باشد. یعنی این شانس وجود دارد که حتی تعدادی از بازدید کننده گان چندین بار به سایت شما مراجعه نمایند. به همین خاطر است که وجود گزینه به روز رسانی در وب سایت شما ضرورت خواهد داشت. در صورتی که در طی روز چندین بار به روز رسانی در سایت شما به وجود آید، بازدید کننده گان دلایل بیشتری برای مراجعه مجدد در طی یک روز به سایت شما خواهند داشت.

28. وجود کلید هایی که باعث ایجاد فعالیتی شوند در بیش از 70 درصد از صفحه های اول وب سایت ها مشاهده نمی شود.

شما می توانید در این زمینه گوی سبقت را از رقبای خود ربوده و از کلید های CTA در صفحه اول وب سایت خود استفاده نماید. این می تواند منجر به افزایش نرخ تبدیل (Conversion rate) در وب سایت شما گردیده و موجب افزایش سطح خرید و یا استفاده از وب سایت شما گردد.

29. فقط و فقط 11.5 درصد از وب سایت های حال حاضر، از مزیت ریسپانسیو بودن برخوردار می باشند.

این قطعا تکان دهنده ترین حقیقتی است که در این مقاله آورده شده است. ریسپانسیو بودن به این معنی است که می توانید به کمک ایجاد این گزینه در وب سایت خود، به میزان بسیار زیادی از رقبای خود پیشی بگیرید. ریسپانسیو بودن یعنی نوعی از طراحی سایت است که باعث می شود تا صفحه و اطلاعات وب سایت در صفحه تلفن های همراه به خوبی و با سرعتی بالا بار گذاری شود.

ادامه دادن به بحث های زیر و یا بحث و جدل در رابطه با هر یک از این موارد کاری بسیار دشوار می باشد. دنبال کردن امور از روی شواهد به نسبت بسیار زیادی از دنبال کردن امور از روی احساسات ساده تر می باشد. سعی کنید پس از ریفرش کردن صفحه مورد نظر، یک بار دیگر، این مقاله را مطالعه نمایید. واقعا این مقاله می تواند یک راهنمای بسیار مناسب برای شما در طراحی سایت بوده و موجب شود تا با افزایش تجربه و ایجاد نرخ تبدیلی بالاتر به موفقیت وب سایت خود کمک بسیار زیادی را نموده باشید.